Żarówki fluorescencyjne wykorzystują do świecenia mieszankę energii elektrycznej i gazu, a w dłuższej perspektywie pozwalają zaoszczędzić pieniądze, ponieważ zużywają mniej energii niż żarówki. Jednak z czasem mogą pojawić się problemy z ich lampami i statecznikami. Ważne jest, aby sprawdzić żarówkę, statecznik i oprawę, aby znaleźć przyczynę problemu.
Lampa fluorescencyjna składa się z rury (lub „lampy” jak nazywają ją elektrycy), poszczególnych przewodów balastowych, które łączą się z oprawką po jednej stronie i wspólnego przewodu balastowego, który łączy się ze wszystkimi oprawkami po drugiej stronie. Statecznik kontroluje również ilość światła wytwarzanego przez każdą świetlówkę.
Średnica rury może wynosić od kilku milimetrów do kilku cali. Większość lamp ma uformowane „T” u podstawy, które wskazuje ich średnicę w ósmych częściach cala. Rurki T8 mają zazwyczaj średnicę 1 cala, natomiast rurki T5, T6 i T12 są nieco mniejsze.
Zanim zaczniesz, upewnij się, że masz odpowiednie narzędzia, aby wykonać pracę bezpiecznie i pewnie. Po pierwsze, potrzebna będzie para nożyc do ściągania izolacji z kabli niemetalicznych (NM). Następnie potrzebny jest przewód niemetaliczny 14/2 o długości potrzebnej do podłączenia lamp.
Gdy masz już przygotowane przewody, podłącz czarny (gorący) i czerwony (ciepły) przewód do dwóch przewodów wyjściowych lampy będących pod napięciem. Następnie podłącz biały (neutralny) przewód do gołego miedzianego przewodu uziemienia obwodu. Powtórz czynności dla pozostałych trzech przewodów wyjściowych.
Podłączenie lampy do nowego wyłącznika
Aby podłączyć świetlówkę do nowego wyłącznika, zdejmij pokrywę oprawy i ustal, jakie otwory mocujące ma ona na podstawie. Następnie zaznacz położenie każdego otworu mocującego i miejsce wprowadzenia kabla.
Jeśli istniejący wyłącznik jest jeszcze w dobrym stanie, można po prostu przenieść przewody ze starego do nowego. Jeśli jednak istniejący przełącznik jest uszkodzony lub nie działa, trzeba będzie go wymienić na nowy. Będziesz musiał również podłączyć przewody z nowego przełącznika do czterech przewodów wejściowych lampy, po jednym na raz, aby uniknąć nieprawidłowego połączenia.
Używanie puszki przyłączeniowej z zaciskiem śrubowym
Aby podłączyć przewody od świetlówki do nowego przełącznika, będziesz potrzebował standardowej puszki przyłączeniowej z zaciskiem śrubowym. Można ją znaleźć w większości sklepów z narzędziami i centrów remontowych.
Przygotuj przewody do połączeń
Zanim zaczniesz, zdejmij około pół cala izolacji z każdego końca czarnego i białego przewodu w twoim kablu NM. Po tym procesie powinno pozostać około 6 cali plastikowej powłoki na każdym z przewodów. Możesz również zabezpieczyć gołą żyłę uziemienia zieloną i żółtą tuleją, aby zapobiec jej przytrzaśnięciu podczas wymiany osłony.
Powinieneś mieć czarny i czerwony przewód (pod napięciem) dla każdego wyjścia lampy, jak również biały (neutralny) i goły miedziany przewód uziemienia. Możesz je również owinąć zieloną i żółtą tuleją, jeśli chcesz mieć pewność, że nie zostaną one przytrzaśnięte podczas wymiany pokrywy mocowania lampy.
Podobne tematy