Jak podłączyć oprawę świetlówkową

Jak podłączyć oprawę świetlówkową

Świetlówka to energooszczędny i niedrogi sposób na rozjaśnienie pomieszczenia. Są one dostępne w różnych rozmiarach i kolorach, aby dopasować się do każdej przestrzeni. Kiedy zainstalowana jest oprawa świetlówkowa, łączy się ona z okablowaniem domowym poprzez balast. Statecznik ten ogranicza prąd przepływający przez świetlówkę i zapobiega jej przeciążeniu.

Świetlówki wykorzystują mieszaninę gazów do jonizacji i generowania prądu, który wytwarza światło. Napięcie między elektrodami gazu lampy wynosi zwykle od 30 do 100 V, w zależności od długości rury i jej składu.

Po włączeniu lampy rozpoczyna się proces jonizacji i zaczyna płynąć prąd, który wytwarza światło. Prąd ten jest ograniczony przez obwód balastowy do mocy świetlnej lampy, która jest określona przez moc świetlówki.

Zintegrowane lampy fluorescencyjne o różnych kształtach ze statecznikiem elektronicznym w podstawie są dostępne w szerokiej gamie kolorów i mocy. Są one na ogół łatwiejsze do wymiany niż świetlówki bez zintegrowanego statecznika.

Świetlówki kompaktowe są również dostępne w szerokim zakresie kolorów i mocy. Lampy te mogą być podłączone bezpośrednio do istniejącego okablowania domowego lub do nowego, oddzielnego przyłącza elektrycznego.

Podwójne oprawy fluorescencyjne są popularne i zazwyczaj składają się z dwóch 40-watowych lamp fluorescencyjnych, chociaż istnieją inne rozmiary. Są one zazwyczaj podłączone do okablowania domowego za pomocą statecznika szybkiego startu, który jest podłączony do wyłącznika.

Mogą one wytwarzać migoczący hałas, zwany rezonansem świetlówki (FTR), który jest słyszalny podczas początkowego procesu rozruchu. FTR jest zwykle zauważalny tylko przez tych, którzy mogą go usłyszeć, ale może być rozpraszający w ruchliwym otoczeniu.

Mieszanka emisji termionowej wypluwa się z gorących katod, ostatecznie degradując powłokę fosforową na szkle otaczającym elektrody. Jeśli zdarzy się to wystarczającej ilości lamp, nie będzie można ich już uruchomić i zaczną one tracić swoją żywotność użytkową.

Wyższej jakości świetlówki mają trójfosforany, zawierające jony ziem rzadkich, które dają lepsze odwzorowanie kolorów i mają wyższą czystość widmową niż starsze luminofory typu halofosforanowego stosowane w lampach niższej jakości. Luminofory te wytwarzają bardziej równomiernie rozłożone czerwone, zielone i niebieskie pasma światła.

Oprócz lepszego oddawania barw, luminofory te mają wyższy współczynnik oddawania barw (CRI). CRI większości żarówek fluorescencyjnych wynosi zazwyczaj około 60.

Jeśli musisz podłączyć świetlówkę, powinieneś skonsultować się z profesjonalistą, aby upewnić się, że jest ona prawidłowo zwymiarowana i zainstalowana. Zainstalowanie świetlówki bez rozrusznika może być kłopotliwe, zwłaszcza jeśli nie jesteś zaznajomiony z typem oprawy oświetleniowej, do której lampa ma pasować.

Ważne jest, aby upewnić się, że żarówka, którą podłączasz do oprawy ma etykietę „Typ B” z oceną UL, która mówi, że jest kompatybilna ze statecznikiem w oprawie. Jeśli nie, należy ominąć balast i podłączyć lampę LED bezpośrednio do sieci elektrycznej.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *