Jak okablować podgrzewacz wody

Jak okablować podgrzewacz wody

Niezależnie od tego, czy instalujesz nowy podgrzewacz wody, czy wymieniasz stary, musisz wiedzieć, jak okablować podgrzewacz wody. Podgrzewacz wody jest urządzeniem 240 V, co oznacza, że trzeba będzie zainstalować 30-amperowy dedykowany wyłącznik dwupolowy. Trzeba będzie również zainstalować przewód uziemiający. Dla bezpieczeństwa, należy podłączyć przewód uziemiający podgrzewacza wody do śruby uziemiającej wewnątrz skrzynki przyłączeniowej.

Aby rozpocząć proces, jak okablować podgrzewacz wody, trzeba będzie usunąć plastikową osłonę z puszki przyłączeniowej podgrzewacza wody. Zazwyczaj to pudełko znajduje się z boku lub na górze podgrzewacza wody. Istnieją dwa przewody ołowiane na pokrywie i śruba uziemienia. Będziesz musiał oznaczyć okablowanie poprzez oznaczenie gorących i neutralnych linii i owinięcie taśmy elektrycznej wokół nich, aby je zidentyfikować. Po oznaczeniu okablowania należy wykonać połączenia.

Będziesz potrzebował kabla Romex 10/2 dla linii zasilania i uziemienia. Kabel ten będzie musiał być poprowadzony od ściany do puszki przyłączeniowej podgrzewacza wody. Będziesz również potrzebował gołego miedzianego drutu, który będzie dołączony do zielonej śruby uziemienia na podgrzewaczu wody. Jeśli twój podgrzewacz wody ma wbudowany obwód, będziesz również potrzebował zaworu upustowego temperatury. Termostat będzie musiał być podłączony do zacisków podgrzewacza wody.

Jeśli Twój podgrzewacz wody jest urządzeniem dwuelementowym, termostat będzie podłączony do elementu grzewczego poprzez przewód skręcony z czarnym przewodem. Przewód ten jest przymocowany do przewodu obwodu rozgałęzionego za pomocą plastikowych nakrętek. Drugi przewód jest owinięty taśmą elektryczną, aby chronić go przed elementami.

Normalnie czarny przewód zasilający jest wsunięty pod zacisk numer jeden termostatu. Będziesz musiał również podłączyć biały przewód do innego przewodu w obrębie podgrzewacza wody. Możesz ponownie zidentyfikować biały przewód jako gorący przewodnik, owijając go taśmą elektryczną. Należy to zrobić podczas gdy biały przewód zasilający jest związany z neutralną szyną zbiorczą wyłącznika 240V. Jeśli nie jesteś pewien, jak okablować podgrzewacz wody, skonsultuj się ze sprzedawcą podgrzewacza wody, aby uzyskać więcej informacji.

Oprócz okablowania dla przewodów gorących i neutralnych, trzeba będzie podłączyć przewód uziemiający podgrzewacza wody do śruby uziemiającej na skrzynce przyłączeniowej podgrzewacza wody. Do tego potrzebny będzie goły miedziany drut, który będzie wiązał się z przewodem uziemienia podgrzewacza wody. Będziesz także potrzebował przewodu elastycznego, aby przeprowadzić przewody do skrzynki podgrzewacza wody. Ten przewód elastyczny pomoże przenieść ciepło z przewodów do podgrzewacza wody.

Jeśli instalujesz bezzbiornikowy podgrzewacz wody, będziesz musiał podłączyć przewody zasilające i uziemiające. W tym celu należy przeprowadzić trzy przewody AWG #12 przez przepust elastyczny. Przewody muszą być na tyle długie, aby sięgały do zacisków na termostacie podgrzewacza wody. Kolory przewodów mogą się różnić w zależności od miejsca zamieszkania.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *