Jak podłączyć naczynie wzbiorcze do instalacji hydraulicznej

Jak podłączyć naczynie wzbiorcze do instalacji hydraulicznej

Posiadanie naczynia wzbiorczego podłączonego do systemu hydraulicznego może być świetnym sposobem na zmniejszenie uderzeń wodnych i zapobieganie wyciekom. Należy jednak pamiętać, że niewłaściwa instalacja może prowadzić do problemów z wydajnością. Aby zapewnić efektywne działanie systemu, należy przestrzegać następujących podstawowych kroków podczas podłączania naczynia wzbiorczego do systemu.

Na początek należy sprawdzić, czy instalacja ciepłej wody ma odpowiedni zapas płynu. Powinien on być ponad dwukrotnie większy niż objętość rozprężania wody. Pomoże to zapobiec przepełnieniu w fazie grzewczej.

Gdy poziom wody jest już na właściwym poziomie, należy sprawdzić, czy ciśnienie w instalacji jest wystarczające. Ciśnienie powinno wynosić od jednego do dwóch barów. Jeśli jest niższe niż jeden bar, należy sprawdzić zawór łączący zbiornik z pompą. Jeśli jest wyższe niż jeden bar, należy również sprawdzić manometr na wylocie ze zbiornika.

Po sprawdzeniu, że ciśnienie w układzie jest wystarczające, należy sprawdzić, czy zbiornik jest zamknięty. Jeśli pokrywa nie jest zamknięta, należy otworzyć zawór spustowy, aby wypuścić wodę. Jeśli woda nie wypływa, prawdopodobnie zawór jest uszkodzony. Może to wymagać wymiany naczynia wzbiorczego. Należy również sprawdzić membranę w komorze rozprężnej. Jeśli jest ona uszkodzona, możliwe jest przelanie się wody i wyciek do instalacji wodno-kanalizacyjnej. Membrana w przeponowym naczyniu wzbiorczym to półprzepuszczalna membrana, która dzieli komorę wzbiorczą.

Jeśli komora powietrzna nie jest szczelna, można sprawdzić ciśnienie, odkręcając plastikową nakładkę na zaworze ciśnieniowym. Jeśli plastikowa nasadka odpadnie, oznacza to, że powietrze nie jest pod ciśnieniem i komora rozprężna jest nieszczelna.

Jeśli membrana nie jest uszkodzona, można również spuścić wodę z komory rozprężnej. Jeśli nie opróżniasz zbiornika, możesz pozostawić otwarty zawór spustowy, aż do pojawienia się powietrza. Wtedy możesz ponownie napompować komorę rozprężną. Jeśli nie posiadasz zaworu opony, możesz użyć pompki do opon samochodowych, aby dodać powietrze do komory rozprężnej. Należy pamiętać, że ciśnienie potrzebne do ponownego napompowania komory rozprężnej nie jest stałe i może nie trwać długo.

Można również sprawdzić, czy naczynie wzbiorcze jest uszkodzone, instalując w komorze wzbiorczej pompkę ze strzemiączkiem. Pozwoli Ci to na odłączenie zbiornika od reszty układu. Gdy już to zrobisz, powinieneś zainstalować złącze do zbiornika wyrównawczego. Pozwoli to na wymianę zbiornika bez konieczności ponownego podłączania całego systemu. Jeśli w systemie znajduje się wiele kotłów, należy wyposażyć każdy z nich we własne naczynie wzbiorcze.

Aby zapewnić prawidłowy montaż naczynia wzbiorczego, powinieneś upewnić się, że orurowanie podłączone do generatora naczynia jest zainstalowane z zaworem trójdrożnym. Rura powinna być dobrana wielkością do wielkości przyłącza zbiornika. Jeśli orurowanie nie jest podłączone do złącza, trzeba będzie je przeciąć i zainstalować złącze po wymianie zbiornika.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *