Jak podłączyć router do przełącznika

Jak podłączyć router do przełącznika

Podłączenie routera do przełącznika jest niezbędnym krokiem dla użytkowników, którzy chcą dodać więcej urządzeń do swojej sieci domowej. Standardowy router ma tylko 4 porty ethernet/LAN; jeśli potrzebujesz podłączyć więcej, będziesz musiał użyć dodatkowego urządzenia, takiego jak przełącznik, który zapewnia o wiele więcej połączeń.

Switch jest pośrednikiem między routerem a urządzeniami przewodowymi, dzięki czemu dane są prawidłowo przesyłane tam i z powrotem, przy użyciu adresów MAC i innych technologii, aby zapewnić, że właściwe urządzenia otrzymują odpowiednią ilość danych. Ułatwia to zarządzanie siecią, daje więcej portów ethernetowych i utrzymuje połączenie w stanie gotowości do pracy.

Aby podłączyć router do przełącznika, musisz użyć portu WAN routera do podłączenia przełącznika do Internetu, a następnie użyć kabla ethernetowego do podłączenia jednego z portów LAN routera do normalnego portu przełącznika. Będziesz również potrzebował adaptera zasilania, aby zapewnić wystarczającą moc do routera.

Twój router będzie musiał być w konfiguracji bramy domyślnej

Router będzie musiał być ustawiony w konfiguracji bramy domyślnej, aby wszystkie komputery w sieci miały do niego dostęp. Aby to zrobić, będziesz musiał zalogować się do routera, używając jego adresu IP i informacji o administratorze, które zazwyczaj znajdują się z tyłu urządzenia.

Możesz to zrobić logując się do routera poprzez interfejs WWW. Dzięki temu będziesz mógł zmienić dowolne ustawienia, a nawet dodać nowe adresy IP, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Router będzie miał adres DHCP (dynamic host configuration), czyli identyfikator, dzięki któremu będzie wiedział, gdzie wysłać dane. Dzięki temu każdy komputer w sieci będzie miał dostęp do Internetu, a jeśli masz wiele komputerów w sieci, będziesz mógł udostępnić jeden adres IP, aby wszystkie miały takie same połączenia.

Co zrobić z domyślnym adresem IP

Jeśli nie masz jeszcze adresu DHCP (dynamic host configuring), możesz go uzyskać prosząc o niego swojego dostawcę usług internetowych. Następnie możesz dodać swój nowy adres do serwera DHCP routera, aby ten automatycznie przydzielił adres IP wszystkim Twoim komputerom.

Po uzyskaniu adresu DHCP, możesz zalogować się do routera, aby skonfigurować nowe urządzenia, które będą podłączone do sieci. Może to obejmować dodanie nowej drukarki lub skonfigurowanie nowego komputera do podłączenia do sieci.

Warto zachować adres i hasło DHCP tak bezpieczne, jak to tylko możliwe, aby nie dać hakerom łatwego dostępu do sieci. Uniemożliwi im to wyłączenie zabezpieczeń sieci bezprzewodowej, co może spowodować problemy dla Ciebie i Twojej firmy, jeśli ktoś inny dostanie się do środka i zmieni konfigurację.

Istnieje wiele sposobów na zwiększenie bezpieczeństwa sieci, a jednym z najlepszych jest dodanie zapory sieciowej pomiędzy routerem a innymi urządzeniami w sieci. To pomoże chronić sieć przed hakerami, jak również pozwala na ograniczenie rodzajów rzeczy, które mogą być dostępne w sieci.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *