Jak podłączyć wyłącznik dwudrożny Simon

Jak podłączyć wyłącznik dwudrożny Simon

Wyłączniki dwudrożne to specjalny rodzaj wyłącznika, który może być używany do włączania i wyłączania światła (lub innego urządzenia) z więcej niż jednego miejsca. Są one najczęściej stosowane na klatkach schodowych, w korytarzach i innych miejscach, które wymagają włączenia lub wyłączenia wyłącznika z różnych miejsc.

Dostępnych jest wiele rodzajów przełączników dwukierunkowych, ale wszystkie działają poprzez przekształcenie sygnału wejściowego w dwa sygnały wyjściowe lub jeden sygnał wyjściowy. Najczęstszym zastosowaniem jest sterowanie systemem audio lub obwodem oświetleniowym, ale przełącznik może być również używany w innych zastosowaniach, takich jak lodówka, pralka, podgrzewacz wody lub odkurzacz.

Podłączanie przełącznika dwukierunkowego

Najpierw określ, jak ma być wykorzystywany instalowany przez Ciebie przełącznik dwukierunkowy. Jeśli używasz go na przykład do sterowania systemem audio, możesz go zainstalować między wzmacniaczem a głośnikami. Albo, jeśli używasz go do sterowania systemem grzewczym lub klimatyzacyjnym, możesz go zainstalować między grzejnikiem a sprężarką.

Następnie określ, które przewody musisz podłączyć do swojego nowego przełącznika. Najłatwiej jest to zrobić za pomocą testera obwodów. Możesz uzyskać tani tester obwodu w lokalnym sklepie z narzędziami lub online.

Identyfikacja wspólnego przewodu

„Gorący” przewód, czarny, który dostarcza moc z twojego panelu elektrycznego do przełącznika, jest najważniejszy z trzech. Dobrym pomysłem jest oznaczenie tego przewodu w skrzynce, z której pochodzi, abyś mógł zapamiętać, gdzie idzie podczas podłączania pozostałych dwóch przewodów.

Gdy już ustalisz, który przewód jest „gorący”, zdejmij z niego 1/2 cala izolacji i skręć końce razem. Jeden koniec splotu pozostaw dłuższy od drugiego, tak aby utworzył haczyk do przymocowania do zacisku uziemienia wyłącznika. Upewnij się, że po założeniu nakrętki na koniec splotu nie widać gołej miedzi.

Odłączanie starego przełącznika

Jeśli odłączasz stary przełącznik, upewnij się, że wyłącznik jest wyłączony i nie jest podłączony do niczego innego w Twoim domu. Można to zrobić poprzez odłączenie wszelkich innych bezpieczników lub gniazd w domu, które mogą być zasilane z tego samego wyłącznika co wyłącznik. Należy sprawdzić płytkę wyłącznika, czyli metalowy element, który przykrywa płytkę drukowaną.

Być może trzeba będzie otworzyć drzwi szafy panelowej lub skrzynki w piwnicy, która zawiera przewody od wyłącznika. Jeśli nie możesz znaleźć wyłącznika, wyłącz go i poproś o pomoc elektryka.

Wymiana zacisków

Zanim usuniesz stary wyłącznik, warto przełożyć przewody z obecnych zacisków do odpowiednich zacisków na nowym wyłączniku. W niektórych przypadkach jest tam podniesiona linia oddzielająca bandy.

Po przeniesieniu przewodów, podłącz je ponownie do właściwych zacisków na nowym przełączniku i przetestuj go, włączając światła. Powinieneś być w stanie zobaczyć zdecydowaną różnicę w sposobie włączania światła teraz, gdy zmieniłeś zaciski przełącznika.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *