Wymiennik ciepła przenosi temperaturę cieczy lub gazu przez szereg rur. W zależności od zastosowania, połączenia pomiędzy wymiennikiem ciepła a rurą zasilającą/powrotną są wykonywane za pomocą różnego rodzaju złączek. Należą do nich kołnierze Compac, kołnierze SAE, Rotalock, Victaulic, połączenia gwintowane i spawane (patrz Rysunek 8.9).
W przypadku wymiennika ciepła typu woda-powietrze połączenia są zwykle wykonywane po lewej stronie urządzenia w przypadku wymiennika jednofazowego i po prawej stronie w przypadku urządzenia dwufazowego. Wynika to z faktu, że gorące i zimne płyny w tych wymiennikach powinny być połączone w przepływie przeciwprądowym, przy czym obieg o wyższej temperaturze i/lub ciśnieniu znajduje się po lewej stronie urządzenia, a obieg o niższej temperaturze i/lub ciśnieniu po prawej stronie.
W zależności od zastosowania, orientacja montażu wymiennika ciepła może mieć wpływ na jego wydajność. W przypadku parowników, skraplaczy i aplikacji ciepłowniczych zaleca się montaż wymiennika ciepła pionowo, ze strzałką na płycie czołowej skierowaną do góry.
Aby zainstalować wymiennik ciepła woda-powietrze w przestrzeni powietrznej pieca, należy wyciąć otwór na urządzenie, a następnie zamontować wsporniki wewnątrz przestrzeni powietrznej, które utrzymają wymiennik ciepła na miejscu. Można użyć kątownika z lokalnego sklepu z narzędziami, aby zbudować półkę dla wymiennika, aby usiąść na. Następnie należy wsunąć wymiennik ciepła w przestrzeń i przykryć go taśmą foliową, aby uszczelnić wszelkie szczeliny.
Następnie wymiennik ciepła może być przymocowany do przewodów za pomocą śrub samogwintujących. Ta metoda jest łatwiejsza niż montaż z boku skrzyni i nie wymaga żadnych specjalnych narzędzi ani szkolenia.
Wymiennik ciepła woda-powietrze jest powszechnie instalowany w przestrzeni plenum pieców z wymuszonym obiegiem powietrza w celu przeniesienia temperatury gorącej wody z zewnętrznego kotła do wewnętrznego systemu wymuszonego obiegu powietrza. Urządzenie może być również używane jako samodzielne źródło ciepła poprzez dołączenie wentylatora lub klatki wiewiórki do jednej ze stron wymiennika ciepła.
Jeśli masz odkryty piec na drewno, który używa zimnego powietrza po stronie systemu wymuszonego powietrza, to jest dobry pomysł, aby zainstalować wodę do powietrza wymiennik ciepła w tym obszarze, jak również skorzystać z tego zimnego powietrza. Zapewni to Państwu dodatkowy komfort podczas tych zimnych miesięcy zimowych, kiedy kocioł nie pracuje.
Podobne tematy