Wyłączniki dwudrogowe, czasami nazywane wyłącznikami schodowymi, pozwalają na sterowanie jednym urządzeniem oświetleniowym z dwóch różnych miejsc, takich jak oba końce klatki schodowej. Wymagają one nieco więcej okablowania niż wyłączniki jednobiegunowe, ale nadal są stosunkowo łatwe do okablowania.
W skrzynce przełącznika dwudrożnego znajdują się trzy przewody: jeden do doprowadzenia zasilania, drugi do doprowadzenia do oddzielnej oprawy oświetleniowej i trzeci do uziemienia skrzynki. W typowej instalacji, przewód zasilający biegnie przez splot w wyłączniku do zacisku neutralnego oprawy i z powrotem przez wyłącznik do przewodu gorącego.
Przewody biały i czerwony idą do pierwszego wyłącznika, który ma wspólny zacisk oznaczony „C” lub „COM”. Czarny przewód biegnie do drugiego przełącznika i jest zwykle oznaczony paskiem czarnej farby lub taśmy elektrycznej. Przewód uziemiający biegnie do zacisku uziemienia i może być zielony lub z gołej miedzi.
Możesz zaoszczędzić sobie wiele bólu głowy i zamieszania później, identyfikując przewody podczas ich instalacji, zwłaszcza jeśli nie jesteś doświadczonym elektrykiem. Szybkie zdjęcie może być pomocne, ale nawet jeśli nie zrobisz zdjęcia, warto śledzić przewody, aby wiedzieć, dokąd zmierzają i jak je później podłączyć.
Zacznij od zdjęcia płytki przełącznika, aby odsłonić okablowanie. Niektóre przełączniki mają plastikową zakładkę, która wskazuje, która strona jest dla przewodów zasilających, a która dla przewodów neutralnych. Jeśli nie ma zakładki, sprawdź, czy przewody są bezpiecznie zaczepione wokół śruby przed jej dokręceniem.
Częściowo odkręć nakrętki przewodów mocujących przewody zasilające i neutralne do przełącznika i wyciągnij je. Używając szczypiec igiełkowych, zaczepić końce przewodów bezpiecznie do każdej śruby. Dokręć je tak, aby nie mogły się poruszać ani poluzować.
Jeśli nie masz pewności co do połączenia, weź tester napięcia i dotknij każdego z przewodów do znanego uziemienia (metalowej skrzynki gniazdka lub gołego przewodu w ścianie), aby sprawdzić napięcie. Jeśli istnieje odczyt napięcia, może to wskazywać na problem z przełącznikiem lub okablowaniem i należy się nim natychmiast zająć.
Po przerobieniu przełącznika, ponownie zainstaluj płytę przełącznika. Możesz ponownie użyć starych śrub lub zastąpić je nowymi.
Dobrym pomysłem jest przetestowanie przewodów zasilających i neutralnych przed podłączeniem ich do nowego wyłącznika, aby upewnić się, że są one prawidłowo podłączone. Jeśli przewody nie są prawidłowo podłączone, wystąpi problem z przełącznikiem i trzeba będzie go ponownie okablować.
Krok 2: Usuń stary przełącznik
Aby wymienić istniejący przełącznik, będziesz musiał go odłączyć i odłączyć wszystkie przewody od skrzynki przełącznika. Będziesz chciał to zrobić przed rozpoczęciem okablowania, ponieważ łatwiej jest pracować ze starym przełącznikiem, gdy jest on odłączony od skrzynki, niż po jego podłączeniu.
Krok 3: Określ rodzaj przewodów w skrzynce
Jeśli wymieniasz przełącznik, który używa niemetalicznego kabla w osłonie, takiego jak Romex, będziesz musiał usunąć część powłoki izolacyjnej za pomocą ściągacza do kabli, aby odsłonić miedziane przewodniki wewnątrz. Miedź powinna mieć długość co najmniej 3/4 cala i najlepiej, aby przewody były proste.
Podobne tematy