Jak podłączyć przewody do gniazdka

Jak podłączyć przewody do gniazdka

Gdy chcesz podłączyć przewody do gniazdka, musisz wykonać kilka czynności. Niezależnie od tego, czy podłączasz nowe urządzenie, czy po prostu wymieniasz stare, ważne jest, aby wykonać tę pracę prawidłowo, aby prąd nie wyciekał z gniazdka i nie powodował później problemów.

Identyfikacja przewodów

W większości gniazdek znajduje się kilka różnych przewodów. Są one zazwyczaj identyfikowane przez ich kolory, tak abyś wiedział, który z nich idzie gdzie. Kolor plastikowej izolacji również pomaga je rozróżnić. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, skontaktuj się z lokalnym elektrykiem.

Odklejenie izolacji

Przed podłączeniem przewodu do gniazdka, najlepiej jest odkleić przynajmniej pół cala plastikowej powłoki z końca przewodu. Ma to na celu upewnienie się, że nie ma żadnych pasm metalu, które mogłyby przewodzić prąd z dala od przewodu. Można to zrobić za pomocą ściągacza do drutu lub noża użytkowego.

Jeśli używasz ściągacza do izolacji drutu, możesz użyć szczelin w głowicy, aby rozdzielić druty na sekcje, które są mniej więcej tej samej grubości. Ułatwi to zadanie.

Dokręć śruby

Aby podłączyć przewody do gniazdka, zacznij od owinięcia każdego przewodu wokół jego własnej śruby zaciskowej. Możesz użyć tej samej metody dla wszystkich trzech śrub, ale lepiej jest owinąć każdy przewód zgodnie z ruchem wskazówek zegara, aby zapewnić bezpieczne połączenie. Zapobiegnie to również poluzowaniu się wszelkich splotów miedzi.

Układanie przewodów

Po zdjęciu plastikowej powłoki, ułóż przewody w kolejności ich podstawowych kolorów. Zazwyczaj czarny przewód będzie umieszczony na mosiężnej śrubie zaciskowej, biały na chromowanej śrubie, a zielony na zielonej śrubie uziemiającej. Kolejność poszczególnych śrub będzie zależała od marki i modelu Twojego gniazdka elektrycznego.

Identyfikacja przewodów

Pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, to zdjąć około 1/2″ plastikowej izolacji z końców każdego przewodu. Pozwoli Ci to zobaczyć, które przewody są gorące, a które neutralne.

Jest to ten sam proces dla wszystkich przewodów, ale niektóre gniazda mogą mieć wbudowaną prowadnicę, która pomaga łatwiej zdjąć izolację. Jeśli tak, sprawdź tę prowadnicę wkładając przewód w szczelinę i zaznaczając koniec rowka.

Upewnij się, że przewody są w dobrym stanie i nie mają postrzępionych lub naciętych końców. W przeciwnym razie może to spowodować uszkodzenie wtyczki lub powstanie usterki elektrycznej.

Aby upewnić się, że przewody są w dobrym stanie, warto je również zakleić taśmą silikonową samowulkanizującą (jak Saran Wrap). Przyklei się ona do drutu i utrzyma go ciasno zwiniętego. Jest to szczególnie przydatne, jeśli druty zostały skręcone.

Zaciągnij przewody

Po owinięciu przewodów, dobrym pomysłem jest użycie odciążenia, aby zatrzymać przewód przed ocieraniem się o podstawę gniazdka. Są one dostępne w różnych formach, w tym kołnierz i screw-top typy. Posiadają one śrubę mocującą do przewodów oraz otwór, w którym umieszcza się odciążenie.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *