Jak podłączyć wyłącznik ciśnieniowy Schemat

Jak podłączyć wyłącznik ciśnieniowy Schemat

Przełącznik ciśnieniowy to rodzaj sterowania elektrycznego, który tworzy lub przerywa obwód przy określonym ciśnieniu. Są one powszechnie stosowane do kontroli sprężarek powietrza, pomp wodnych i alarmów w zastosowaniach przemysłowych.

Mechaniczny wyłącznik ciśnieniowy składa się z obudowy z szeregiem różnych elementów. Należą do nich membrana, dźwignia i styki elektryczne. Styki przepuszczają prąd, gdy się stykają, a membrana i dźwignia wykrywają ciśnienie. Na niektórych przełącznikach znajduje się również dźwignia AUTO/OFF, która służy do aktywacji lub dezaktywacji przełącznika.

Membrana jest elastycznym materiałem, który rozciąga się, gdy wzrasta ciśnienie. Membrana otwiera się, aby aktywować styki elektryczne i zamyka się, gdy ciśnienie maleje.

Niektóre rodzaje wyłączników ciśnieniowych wykorzystują tłok zamiast membrany lub mieszka. Ten rodzaj wyłącznika jest uruchamiany przez ciśnienie w rurze, która jest uszczelniona za pomocą tłoka.

Inny rodzaj przełącznika składa się z elementu wykrywającego ciśnienie, który jest umieszczony wewnątrz rurki Bourdona. Kiedy ciśnienie jest stosowane do tego elementu czujnika, rurka Bourdona zgina się i zmienia kształt przełącznika. Tego typu przełączniki mogą być wykonane z różnych materiałów, w tym z plastiku, stali nierdzewnej i mosiądzu.

Większość tego typu wyłączników ciśnieniowych jest oceniana przez National Electrical Manufacturers Association (NEMA) i International Electrical Commission (IEC). Mają one dwa punkty pracy, czyli cut-in i cut-out. Kiedy ciśnienie spada do ustawionego punktu, wyłącznik zamyka się i uruchamia pompę; kiedy osiąga ustawione ciśnienie, wyłącznik otwiera się i obwód zostaje wykonany lub przerwany.

Mogą one również mieć wskaźnik przełącznika, który świeci się, aby pokazać zmianę ciśnienia. Niektóre są również programowalne i mogą być dostosowane do zmiany ich zakresów ciśnienia włączania i wyłączania.

W tym typie przełącznika, elementem wyczuwającym jest tłok, który zmienia swoją wielkość w zależności od wielkości przyłożonego do niego ciśnienia. Tłok ten ma znaną stałą sprężynową, która pozwala na uruchomienie wyłącznika tylko wtedy, gdy ciśnienie jest wystarczająco duże, aby go uruchomić.

Wyłącznik mechaniczny jest dobrym wyborem dla aplikacji, które wymagają rzadszego wykrywania i uruchamiania. Są one również w stanie obsłużyć wyższe napięcia niż przełączniki elektroniczne.

Zainstaluj wyłącznik w czystym i bezpiecznym miejscu, jak również na bezpiecznej powierzchni, która jest widoczna dla użytkownika. Upewnij się, że umieściłeś go na nyplu o odpowiedniej średnicy dla złączki gwintowanej. Pomoże to zapobiec wyciekom i zapewni prawidłowe działanie przełącznika.

Podłączyć przewody z silnika pompy studziennej i głównego źródła zasilania do przełącznika ciśnienia. Przewody silnika powinny być czerwone, czarne i żółte. Przewody obciążenia powinny być oznaczone jako T1 i T2 lub M, a uziemienie powinna stanowić zielona śruba znajdująca się zazwyczaj na dole korpusu wyłącznika.

Następnie wyłącz wyłącznik zasilający pompę studni. Podłączyć wyłącznik do nowego źródła zasilania. Następnie należy dwukrotnie sprawdzić połączenie za pomocą testera napięcia. Miernik powinien odczytać zero woltów na każdym z gorących przewodów i przewodów uziemiających. Jeśli nie jesteś pewien, najlepiej wezwij licencjonowanego elektryka.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *