Jak podłączyć kabel do gniazdka

Jak podłączyć kabel do gniazdka

Jeśli masz kabel koncentryczny biegnący przez Twój dom, musisz podłączyć go do gniazdka, aby Twoje urządzenia mogły działać. Możesz to zrobić samodzielnie, wykonując kilka prostych kroków i korzystając z kilku narzędzi.

Zanim zaczniesz, wyłącz zasilanie wszystkich urządzeń telewizyjnych oraz główny wyłącznik w skrzynce elektrycznej. Ważne jest, aby to zrobić, ponieważ ilość energii elektrycznej, która przemieszcza się przez kabel koncentryczny jest bardzo mała i może spowodować uszkodzenie, jeśli tego nie zrobisz.

Po wyłączeniu prądu użyj testera napięcia, aby upewnić się, że do ściany lub przez połączenie kablowe nie dociera prąd. Jeśli jest dużo prądu, być może trzeba będzie ponownie wyłączyć główny wyłącznik.

Krok 1: Zidentyfikuj port „in”

Twoje linie koncentryczne kabla Midco są zwykle poprowadzone z punktu wejścia w pobliżu boku domu. W wielu przypadkach biegną one wzdłuż zewnętrznej ściany domu, ale w niektórych sytuacjach wchodzą do domu przez oddzielny rozgałęźnik koncentryczny. Może to być w szafie lub innym miejscu, takim jak pralnia lub pomieszczenie gospodarcze.

W zależności od rodzaju kabla koncentrycznego i długości, trzeba będzie wyciąć otwór w ścianie, aby go pomieścić. Można to zrobić za pomocą szpikulca i przewiercić się przez przestrzenie między słupkami lub wyciąć otwór w ścianie bezpośrednio przy istniejącym gniazdku.

Znajdź rozgałęźnik

Niezależnie od tego czy pracujesz z nowymi czy starymi kablami, zlokalizuj rozgałęźnik, który dzieli linie koncentryczne. Czasami rozgałęźnik będzie znajdował się w szafie lub innym miejscu, ale może być również przymocowany do ściany w pobliżu punktu wejścia. To może być trudne do uzyskania dostępu, więc może być potrzebna drabina i trochę pomocy.

Zlokalizuj otwarty port „out” na rozgałęźniku

Po zidentyfikowaniu otwartego portu „out” na rozgałęźniku, dołącz do niego kabel. Będziesz musiał uważać na dokręcenie połączenia kluczem 7/16″, ale nie dokręcaj go zbyt mocno.

Następnie przymocuj przewód do niskonapięciowej puszki elektrycznej lub uchwytu montażowego, który jest umieszczony w miejscu, gdzie będzie pasował do otworu w ścianie. Alternatywnie można użyć przykręcanego plastikowego gniazdka o tym samym rozmiarze, co gniazdko, które trzeba zainstalować.

Przytnij kable do odpowiedniej długości (około 6 cali). Usuń zewnętrzną powłokę i papierową izolację. Następnie skręć każdy koniec przewodu, aby zabezpieczyć go w terminalu. Na koniec dokręcić śruby zaciskowe i śrubę uchwytu przewodu.

Jeśli w skrzynce znajduje się więcej niż jeden przewód, konieczne będzie zainstalowanie przewodów typu pigtail. Są to w zasadzie odcinki tego samego typu kabla obwodowego, które są izolowane tworzywem sztucznym i zaciskane. Mają one dwa końce w kształcie haka, który można wkręcić w zacisk śrubowy gniazdka.

Kable można również ukryć za pomocą wtyczki chowanej. Wtyczki te są przeznaczone do montażu w otworach w ścianie, ale można je również stosować w innych częściach ściany, gdzie będą mniej widoczne, np. na listwach przypodłogowych lub nawet na suficie.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *