Jak podłączyć monitor do komputera

Jak podłączyć monitor do komputera

Korzystanie z zewnętrznego monitora to prosty sposób na poprawienie jakości obrazu na komputerze. Pierwszym krokiem przy podłączaniu monitora jest ustalenie, jaki typ kabla będzie współpracował z urządzeniem. Kabel powinien pasować do portu wideo monitora. Powinien być również podłączony do gniazda zasilania lub zabezpieczenia przeciwprzepięciowego. Większość nowoczesnych komputerów posiada złącze DVI lub HDMI. Jeśli Twoja maszyna tego nie posiada, możesz użyć adaptera USB lub VGA, aby podłączyć monitor do komputera.

Standardowy kabel HDMI jest zwykle dołączony do monitora. Jest to sześcioboczny port w kształcie trapezu, o szerokości około trzech i pół cala. Przesyła on wysokiej jakości obraz w wysokiej rozdzielczości do wyświetlacza. Jest zalecany dla większości monitorów. Jeśli Twój wyświetlacz jest zgodny tylko z DVI, możesz go podłączyć za pomocą konwertera DVI na HDMI.

Inną opcją jest podłączenie komputera do telewizora. Istnieją jednak potencjalne wady takiego rozwiązania. Telewizor może nie być w stanie wyświetlić obrazu o wysokiej rozdzielczości, który chcesz. Możesz nie mieć wystarczającej liczby wejść w komputerze, aby wyświetlić wszystkie zdjęcia, których potrzebujesz. W takim przypadku możesz kupić drugi monitor.

Jeśli Twój komputer ma jeden port HDMI, możesz podłączyć monitor do laptopa za pomocą standardowego kabla HDMI. Jeśli Twój komputer ma złącze DVI-I, możesz również podłączyć monitor do laptopa za pomocą konwertera DVI-D. Kable te są o około 50% mniejsze niż standardowy kabel HDMI. Ogólnie rzecz biorąc, jasność na tych kablach jest fabrycznie dostrojona w zakresie 50-80%.

Jeśli planujesz podłączyć dwa monitory, będziesz musiał kupić dwa osobne kable HDMI lub DVI. Kable te są zazwyczaj sprzedawane w sklepach detalicznych. Kabel powinien być wystarczająco długi, aby dotrzeć do obu monitorów, i powinien być w stanie pomieścić wyjście monitora. Należy również podłączyć kabel do jednego z wejść „A” monitora. Następnie należy podłączyć drugi koniec kabla do wejścia „A” drugiego komputera.

Jeśli Twój komputer posiada dwa porty DisplayPort, możesz podłączyć oba monitory jednym kablem DisplayPort do HDMI. Port DisplayPort jest podobny do portu HDMI, ale jest wygięty pod kątem 90 stopni. Jeśli Twój komputer ma port Thunderbolt-3/USB-C, możesz podłączyć monitor do komputera za pomocą adaptera. Jeśli Twój laptop nie ma złącza Thunderbolt-3/USB-C, możesz kupić adapter od Apple.

Monitor można również podłączyć do laptopa, podłączając go bezpośrednio do laptopa. Ogólnie rzecz biorąc, najlepszym sposobem jest zdjęcie plastikowej osłony z przodu komputera i podłączenie monitora do komputera przez port wideo. W zależności od specyfikacji komputera, prawdopodobnie będziesz mógł używać grafiki z karty wideo na płycie głównej. Jeśli jednak Twój komputer ma dedykowaną kartę wideo, będziesz musiał użyć adaptera, aby podłączyć monitor do laptopa.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *