Jak podłączyć monitor przez DisplayPort

Jak podłączyć monitor przez DisplayPort

Oto artykuł, który jest rezultatem naszej kreatywnej współpracy z dlaczegooni.pl

Jeśli chcesz podłączyć swój Surface Pro, tablet lub laptop do monitora, musisz użyć kabla DisplayPort. Ten typ portu jest powszechnie spotykany w wysokiej klasy monitorach i kartach graficznych, a także jest podstawowym czynnikiem formalnym dla innych technologii, takich jak Thunderbolt.

DisplayPort to standard interfejsu cyfrowego służący do podłączania komputera do monitora, opracowany przez organizację VESA (Video Electronics Standards Association). Obsługuje zarówno dźwięk jak i obraz przez jedno połączenie i został zaprojektowany jako zamiennik dla VGA, DVI i LVDS.

Kabel DisplayPort możesz kupić w każdym sklepie z elektroniką, a jeśli chcesz zaoszczędzić trochę pieniędzy, wypróbuj eBay. Możesz znaleźć te kable w cenie około 40 dolarów za sztukę, co jest niewielką inwestycją, jeśli weźmiesz pod uwagę, że będziesz mógł używać swojego monitora z każdym laptopem, tabletem lub komputerem, który obsługuje połączenie DisplayPort.

Podłączanie pojedynczego monitora

Aby podłączyć pojedynczy monitor, musisz kupić kabel DisplayPort i dopasować wejścia na dwóch końcach kabla do wyjść w laptopie lub tablecie. Musisz również sprawdzić, czy porty monitora obsługują typ sygnału, który próbujesz przesłać, a następnie będziesz gotowy do pracy.

Connecting a Multi-Monitor Screen

Jeśli masz więcej niż jeden monitor, który trzeba podłączyć do swojego Surface, można to zrobić za pomocą połączenia łańcuchowego. Ten typ połączenia jest dostępny z wielu monitorów i jest dobrą opcją dla użytkowników, którzy potrzebują dużo miejsca na ekranie lub tych, którzy muszą podzielić się swoją pracą z wieloma osobami.

Łączenie łańcuchowe przy użyciu portu DisplayPort wymaga, aby wszystkie urządzenia, do których się podłączasz, miały port DisplayPort w wersji 1.2 lub wyższej i aby każde urządzenie obsługiwało funkcję Multi-Stream Transport (MST). Więcej informacji na temat włączania tej funkcji można znaleźć w instrukcji obsługi monitora.

Możesz również użyć adaptera USB-C do HDMI lub konwertera HDMI do VGA. Tego typu konwerter przekształci sygnał z kabla DisplayPort na taki, który jest zgodny z kartą graficzną Twojego komputera, lub przekształci kabel DisplayPort do HDMI na adapter VGA, dzięki czemu będziesz mógł połączyć dwa komputery, które nie mają tego samego wejścia wideo.

Niezależnie od tego, które złącze wybierzesz, musisz upewnić się, że kable wideo są solidnie podłączone. W przeciwnym razie komputer może nie być w stanie prawidłowo przesłać sygnału, a obraz na monitorze będzie niewyraźny lub nieostry.

Aby pomóc w określeniu, jaki rodzaj kabla należy zakupić, należy sprawdzić instrukcję obsługi monitora lub zajrzeć na jego stronę internetową. Większość nowoczesnych monitorów będzie miała wejścia wideo HDMI, USB-C lub DisplayPort.

Jeśli monitor nie ma żadnych konkretnych kabli, w większości sklepów z elektroniką można znaleźć adaptery. Są one powszechne i będą najbardziej przystępnym sposobem na podłączenie monitora do komputera lub tabletu.

Najpopularniejsze złącza do monitorów komputerowych to HDMI i DisplayPort, które obsługują wyświetlacze o wysokiej rozdzielczości, wysoką częstotliwość odświeżania oraz możliwość przesyłania zarówno sygnału audio, jak i wideo za pomocą jednego kabla. Istnieje kilka różnych wersji każdego z nich, więc musisz sprawdzić specyfikację monitora, aby określić, które z nich obsługuje.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *