Jak podłączyć nowy dysk SSD do komputera

Jak podłączyć nowy dysk SSD do komputera

Zakup nowego dysku SSD to świetny sposób na zwiększenie przestrzeni dyskowej w komputerze, ale należy wykonać kilka czynności, aby go dopasować. W zależności od typu dysku może być konieczna zmiana używanych kabli lub odłączenie zewnętrznego dysku twardego od komputera przed zainstalowaniem nowego dysku SSD.

Przed rozpoczęciem podłączania dysku SSD do komputera należy upewnić się, że obudowa komputera jest czysta i pozbawiona wszelkich papierów lub torebek plastikowych. Musisz również upewnić się, że masz zainstalowaną świeżą baterię. Ostatnią rzeczą, której pragniesz, jest rozpoczęcie instalacji dysku i doznanie porażenia prądem.

Zanim jeszcze rozpoczniesz proces instalacji, powinieneś zaplanować, gdzie umieścisz dysk SSD. Musisz zdecydować, gdzie umieścisz go wewnątrz obudowy procesora. Być może będziesz musiał zdjąć dolną pokrywę komputera, aby zrobić miejsce na nowy dysk.

Będziesz musiał również podłączyć kable do nowego dysku SSD. Istnieją dwa rodzaje kabli SATA: kabel zasilający i kabel danych. Kabel zasilający jest dłuższy, ale kabel danych jest węższy i będzie podłączony bezpośrednio do dysku SSD. Kabel danych SATA należy podłączyć do portu SATA na płycie głównej. Ważne jest, aby oba kable były cały czas podłączone do dysku.

Po podłączeniu kabla SATA do dysku, musisz włożyć kabel interfejsu do tylnej części dysku. Należy wyrównać półkoliste wycięcie na kablu interfejsu z wycięciem wewnątrz gniazda M.2. Następnie należy wyrównać inne półkoliste wycięcie na interfejsie z maleńką podstawką, która wystaje z płyty głównej. Dzięki temu będziesz mógł opuścić interfejs do slotu i przytrzymać go śrubką.

Po umieszczeniu kabla interfejsu na miejscu, powinieneś przymocować napęd do wspornika montażowego. Do tego celu potrzebny będzie śrubokręt krzyżakowy. Jeśli nie uda się przymocować dysku SSD do uchwytu montażowego, można kupić zamienny uchwyt. Z reguły są one dostępne w Internecie.

Jeśli nie jesteś pewien, jak podłączyć nowy dysk SSD do komputera, możesz to zrobić zgodnie z instrukcją dołączoną do dysku. Niektórzy producenci posiadają również specjalne instrukcje dla swoich produktów. Można sprawdzić w podręczniku właściciela, czy istnieją inne instrukcje, których należy przestrzegać.

Jeśli nie jesteś pewien, gdzie umieścić dysk SSD, możesz sprawdzić instrukcję obsługi płyty głównej w celu uzyskania schematu. Można też znaleźć instrukcje dotyczące montażu dysku SSD w obudowie komputera. Obudowy te są zwykle wyposażone w złącza bez śrub i zawierają specjalny zestaw instrukcji dotyczących mocowania dysku SSD.

Po zakończeniu instalacji powinieneś mieć nowy dysk SSD, który jest gotowy do użycia. Możesz sformatować dysk na MBR lub GPT i będziesz miał działającą partycję. Teraz powinieneś być w stanie przenieść system Windows ze starego dysku twardego na nowy. Powinno to zająć około 30 minut do godziny.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *