Jak podłączyć nowy dysk twardy

Jak podłączyć nowy dysk twardy

Niezależnie od tego, czy aktualizujesz dysk twardy w swoim komputerze, czy kupujesz nowy, przed rozpoczęciem pracy musisz wiedzieć kilka rzeczy. Na przykład, należy upewnić się, że masz odpowiedni kabel SATA lub USB, i że jesteś przygotowany do pracy na powierzchni antystatycznej.

Poza tym, co oczywiste, powinieneś również upewnić się, że wykonałeś kopię zapasową wszystkich swoich plików przed rozpoczęciem pracy. Dodatkowo powinieneś rozważyć zainstalowanie drugiego dysku twardego. W ten sposób nie stracisz żadnych informacji na starym dysku. Należy jednak pamiętać, że może być konieczne ręczne zainstalowanie odpowiednich sterowników.

Należy również rozważyć najprostszy sposób podłączenia nowego dysku twardego. Na przykład może to być wyjmowana taca dysku twardego, do której łatwiej będzie podłączyć kabel do transmisji danych. Alternatywą może być adapter kabla SATA na USB. Można je znaleźć w większości dobrze zaopatrzonych sklepów komputerowych.

Poza zabezpieczeniem dysku twardego odpowiednimi śrubami, powinieneś także podłączyć towarzyszące mu kable. W przypadku zewnętrznego dysku twardego należy podłączyć kabel do odpowiedniego portu USB w urządzeniu. W przypadku wewnętrznego dysku twardego należy włączyć dysk w systemie BIOS. Należy również zapoznać się z dokumentacją dołączoną do dysku. Pomoże to w prawidłowej instalacji urządzenia.

Kolejną ważną rzeczą, o której należy wiedzieć, jest podłączenie kabla zasilającego w odpowiedni sposób. Możesz mieć pokusę, aby pominąć ten krok, jeśli Twój dysk jest zasilany przez USB, ale najlepiej upewnić się, że robisz to we właściwy sposób.

Powinieneś również upewnić się, że kabel, którego używasz, ma odpowiedni rozmiar. Komputerowy koniec kabla powinien być USB 2.0 lub 3.0, a drugi koniec powinien mieć standardowy rozmiar. Jeśli Twój dysk ma USB typu C, być może będziesz musiał kupić specjalny adapter, aby podłączyć go do komputera.

Jeśli instalujesz wewnętrzny dysk twardy, powinieneś również upewnić się, że płyta główna ma porty SATA. Jeśli nie ma, potrzebna będzie karta rozszerzeń z wewnętrznymi portami SATA. Oprócz kabla zasilającego należy również podłączyć kabel danych do odpowiedniego portu z tyłu dysku.

Najważniejszą rzeczą do zapamiętania jest to, że nigdy nie należy podłączać dysku twardego, gdy komputer jest wyłączony. Może to spowodować uszkodzenie dysku lub komputera.

Należy również poświęcić trochę czasu na sprawdzenie systemu, aby upewnić się, że wszystkie połączenia są w porządku. W szczególności należy przyjrzeć się złączu zasilania SATA, aby upewnić się, że jest ono prawidłowo podłączone. Kabel SATA powinien kliknąć i wysunąć się, gdy jest prawidłowo włożony.

Na koniec należy sprawdzić rozmiar woluminu nowego dysku. Domyślna pojemność dysku twardego to MB, ale można ją dostosować do swoich potrzeb. Kreator systemu Windows przeprowadzi Cię przez ten proces.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *