Jak podłączyć potencjometr do wzmacniacza

Jak podłączyć potencjometr do wzmacniacza

Artykuł przygotowany z myślą o naszych czytelnikach, dzięki współpracy z diykids.pl

Potencjometr jest popularnym elementem używanym do regulacji sygnału urządzenia. Może być również używany do ochrony przed skokami napięcia.

Częstym zastosowaniem potencjometru jest regulacja wzmocnienia wzmacniacza audio, oraz zwiększenie napięcia wyjściowego w obwodzie. Odbywa się to poprzez podłączenie środkowego zacisku potencjometru do wejścia wzmacniacza, zacisku 1 lub 3 do masy, a pozostałego zacisku do źródła sygnału.

Istnieje wiele różnych rodzajów potencjometrów. Niektóre z nich są nieliniowymi rezystorami zmiennymi, a inne liniowymi rezystorami stałymi. Liniowy rezystor zmienny to taki, który zmienia rezystancję w miarę obracania potencjometru.

Najbardziej podstawowym typem potencjometru jest liniowy, który ma maksymalną wartość rezystancji, ale gdy go obracamy, zmienia się zmienna ilość rezystancji. Przykładowo, potencjometr liniowy o wartości 500kO, gdy potencjometr jest w pełnym położeniu, przy obrocie o 50% będzie dawał tylko połowę tej rezystancji.

Potencjometry cyfrowe są bardziej zaawansowaną formą potencjometru. Potencjometry te są programowalne. Można ustawić opór na potencjometrze, aby zmieniał się od niskiego ustawienia do wysokiego, lub można wybrać programowanie potencjometru, aby zmieniał swój opór w odpowiedzi na wyzwalanie z zewnętrznego źródła (takiego jak przełącznik ściemniacza lub pokrętło głośności).

Innym rodzajem potencjometru jest zmienny dzielnik napięcia. Są one często używane w obrotowych regulatorach głośności, aby umożliwić zmienną rezystancję, ale mogą być również używane jako elektroniczny regulator głośności z układem scalonym lub innymi elementami elektronicznymi.

Najważniejszym aspektem okablowania potencjometru jest podłączenie go do obwodu, który ma kontrolować. Najczęstszym połączeniem potencjometru jest podłączenie środkowego zacisku potencjometru do wejścia wzmacniacza. Pozostałe dwa zaciski są następnie podłączone do końców paska materiału oporowego na każdym końcu potencjometru. Trzeci zacisk jest zwykle nazywany wiper, i jest zwykle podłączony do tej samej części elementu oporowego, co pozostałe dwa zaciski.

Po wykonaniu połączenia ze wzmacniaczem czas na sprawdzenie połączenia za pomocą woltomierza. Podłącz sondy woltomierza do zacisków wyjściowych i wejściowych potencjometru, a następnie włącz woltomierz i obserwuj, czy sygnał wzrasta lub maleje podczas obracania gałką. Jeśli tak nie jest, to okablowanie do potencjometru jest nieprawidłowe i należy je skorygować przed dalszym użyciem.

Jeśli nie jesteś pewien, jak podłączyć potencjometr do wzmacniacza, najlepiej zapytaj kogoś, kto ma doświadczenie w tej dziedzinie. Będą one w stanie pomóc Ci określić, czy potencjometr jest kompatybilny z Twoim wzmacniaczem i czy ma jakieś inne ważne połączenia, które należy wziąć pod uwagę.

Potencjometr to świetny sposób na kontrolowanie sygnału instrumentu elektrycznego, takiego jak gitara lub głośnik. Możesz nawet użyć go do wzmocnienia sygnału instrumentu o większym zasięgu. Jedynym minusem używania potencjometru jest to, że aby działał, trzeba ręcznie obracać gałką. Na rynku dostępne są niektóre zmotoryzowane potencjometry suwakowe, które mogą ułatwić korzystanie z niego.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *