Jak podłączyć nawadnianie kroplowe

Jak podłączyć nawadnianie kroplowe

W zależności od rodzaju roślin, które masz w ogrodzie, musisz wiedzieć, jak podłączyć nawadnianie kroplowe. Możesz zdecydować się na użycie końcówki do węża lub króćca do kranu, lub możesz skonfigurować system z zaworami sterującymi i timerem. Trzeba będzie upewnić się, że wybierasz odpowiednie materiały do konkretnego zastosowania, a rury są umieszczone prawidłowo. Trzeba będzie również rozważyć układ stoczni, jak można dostosować układ systemu nawadniania kroplowego.

W przypadku większych nieruchomości może być konieczne zaprojektowanie systemu nawadniania kroplowego, który biegnie wzdłuż zewnętrznego obwodu. W ten sposób można objąć jedną linią więcej obszarów ogrodu. W małym ogrodzie może wystarczyć uruchomienie linii kroplowej na dwadzieścia minut, natomiast w ogrodzie warzywnym może być konieczne podlewanie prawie codziennie.

Pierwszym krokiem jest rozłożenie linii kroplujących na powierzchni Twojego podwórka. Należy upewnić się, że są one równomiernie rozmieszczone. Jeśli masz krzewy, trzeba będzie pętli wokół nich. Należy również użyć kapturków końcowych, aby zapobiec wyciekom. Po prawidłowym ułożeniu rurek, należy zabezpieczyć je mocną taśmą. Ostatnim krokiem jest umieszczenie mulczu na rurce. Zapobiegnie to wzrostowi chwastów i pomoże zachować wilgoć.

Jeśli jesteś w zimnym klimacie, możesz chcieć przechowywać elementy nawadniania kropelkowego w bezpiecznym miejscu. Można to zrobić przechowując końcówkę węża lub adapter do kranu, a także kolektor, w zadaszonym miejscu. W zależności od lokalizacji, może być konieczne zakupienie naziemnego zaworu antysyfonowego, aby zapobiec wydostawaniu się wody. Można również zakupić zawór zwrotny, który jest przeznaczony do zapobiegania wyciekom. Należy również zakupić reduktor ciśnienia, który będzie służył do regulacji przepływu wody.

Po zamocowaniu rurki kroplującej do kolektora, będziesz musiał podłączyć ją do głównych linii zasilających. Możesz ją podłączyć do gwintowanej złączki żeńskiej. Można również zakupić adapter, który pozwoli na użycie zarówno gwintowanych połączeń PVC, jak i ślinociągu lub kranu. Należy upewnić się, że adapter pasuje do rozmiaru linii zasilającej PVC. Niektóre adaptery będą miały zakręcane połączenie zaciskowe.

Po solidnym zamocowaniu rurki kroplującej do kolektora, czas dodać emitery kropelkowe. Emitory kroplowe można kupić w galonach na godzinę (GPH), co pozwoli określić ilość wody potrzebnej do podlewania roślin. Można wybierać spośród różnych typów, w tym bąbelków, korków goof i mikrozraszaczy o wyższej wydajności. Można również kupić emitery kropelkowe, które mają kolczastą końcówkę. Dzięki temu można je włożyć do otworów w rurce kroplującej.

Aby zakończyć nawadnianie kropelkowe, można zainstalować odpowietrznik, który pomoże przepłukać emitery. Do linii kroplujących można również przymocować ściółkę, aby ukryć zatory i zachować wilgoć. Można również zastosować rozdzielacz Y z odcięciem, czyli urządzenie montowane na kranie, które pozwala kontrolować ilość wody pobieranej przez linię kroplującą.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *